tigerrally

Kasperczyk i Syty pewnie wygrywają Rajd Nadwiślański

Cze 01, 2019
admin

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, jadący Fordem Fiestą R5, wygrali Rajd Nadwiślański – drugą rundę tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na mecie w Puławach załoga Tiger Energy Drink Rally Team zameldowała się z blisko półminutową przewagą nad rywalami.

kasperczyk_rajd_swidnicki_2019_fot_maciej_niechwiadowicz_img_1584

Rajd Nadwiślański rozgrywany jest na specyficznych, asfaltowych trasach województwa lubelskiego. Na szybkich odcinkach specjalnych na południe od Puław zawodnicy musza się liczyć z zaskakująco zmienną przyczepnością. W wielu miejscach na drodze zalega pył, nanoszony z okolicznych pól i sadów, a na zakrętach samochody rajdowe wyrzucają piach i luźny szuter z poboczy. Tomek Kasperczyk i Damian Syty już w poprzednim sezonie udowodnili, że świetnie radzą sobie w tych warunkach. Wicemistrzowie Polski z 2017 roku prowadzili po pierwszym etapie Rajdu Nadwiślańskiego, ale w drugim dniu imprezy na drodze do zwycięstwa stanęła im awaria samochodu.

Dziś Kasperczyk i Syty powetowali sobie zeszłorocznego pecha i pewnie sięgnęli po zwycięstwo w tych zawodach. Reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team już od samego początku narzucili wysokie tempo rywalizacji. Wygrali otwierający zmagania oes Urzędów i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów, którego nie oddali aż do samej mety. Po drodze do zwycięstwa w Rajdzie Nadwiślańskim Kasperczyk i Syty wygrali cztery z sześciu rozegranych odcinków specjalnych, a ich zwycięstwo nie było zagrożone ani przez chwilę.

kasperczyk_rajd_nadwislanski_2019_fot_maciej_niechwiadowicz_img_0185

Drugie miejsce zajęli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5), tracąc do zwycięzców 26,6 s. Najniższy stopień podium zdobyli Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R5), których od Kasperczyka i Sytego dzieliło 1:25,6 s.

Z Puław Tomek i Damian wyjeżdżają z dorobkiem 29 punktów. 25 wywalczyli za triumf w klasyfikacji generalnej, a kolejne cztery za drugi czas na Power Stage – finałowym, dodatkowo punktowanym finałowym oesie zawodów. Dzięki dzisiejszemu wynikowi Kasperczyk i Syty awansowali na drugą pozycję w punktacji mistrzostw Polski (45 pkt.). Prowadzą Marczyk i Gospodarczyk (52 pkt.), a trzecie miejsce należy do Słobodziana z Kozdroniem (41 pkt.)

Następnym startem Tomka Kasperczyka będzie PZM 76. Rajd Polski (28-30 czerwca) – trzecia runda RSMP, a także czwarte zawody w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy.

Tomasz Kasperczyk: – Myślę, że dzisiejsze zwycięstwo to triumf konsekwencji. Rok temu jechaliśmy tu po zwycięstwo, a w tym roku dojechaliśmy do tego celu (śmiech). Nie będę ukrywał, że ten rajd mi odpowiada. Jest tu dużo chytrych miejsc, gdzie przyczepność się zmienia. Jest też wiele partii, w których kluczowe jest unikanie przygód i problemów. Ten plan realizowaliśmy dziś konsekwentnie, choć jazda na prowadzeniu nie jest taka łatwa, jakby się wydawało. Cieszymy się z wygranej, z dobrych punktów, ale także z tego, że walcząc o zwycięstwo wytrzymaliśmy ciśnienie i byliśmy w pełni skoncentrowani na celu aż do samej mety. Teraz czas na puszkę Tigera. Zasłużyliśmy!

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa Rajdu Nadwiślańskiego 2019 – II runda RSMP 2019

1. Tomasz Kasperczyk/Damian Syty (Ford Fiesta R5) 1:00:46,7 s
2. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5) +26,6 s
3. Marcin Słobodzian/Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R5) 1:25,0 s
4. Łukasz Byśkiniewicz/Zbigniew Cieślar (Hyundai i20 R5) +1:49,0 s
5. Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) +2:38,9 s
6. Daniel Chwist/Kamil Heller (Hyundai i20 R5) +3:53,3 s
7. Łukasz Kabaciński/Michał Kuśnierz (Ford Fiesta Proto) +4:16,5 s
8. Tomasz Zbroja/Jakub Wróbel (Citroen DS3) +4:54,6 s
9. Kacper Wróblewski/Marcin Szeja (Hyundai i20 R5) +5:04,1 s
10. Łukasz Kotarba/Tomasz Kotarba (Citroen C3 R5) +46:29,5 s

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po 2. rundzie:

1. Marczyk/Gospodarczyk 52 pkt.
2. Kasperczyk/Syty 45 pkt.
3. Słobodzian/Kozdroń 41 pkt.
4. Byśkiniewicz/Cieślar 28 pkt.
5. Kołtun/Pleskot 18 pkt.
6. Płachytka/Nowaczewski 11 pkt.
7. Chwist/Heller 8 pkt.
8. Brzeziński/Burkat 7 pkt.
9. Jurecki/Trela 6 pkt.
=. Kabaciński/Kuśnierz 6 pkt.

kasperczyk_rajd_nadwislanski_2019_fot_maciej_niechwiadowicz_img_0050