tigerrally

Rajd Aluksne – Kasperczyk zaczyna sezon od śniegu i lodu

Sty 18, 2019
admin

Już w ten weekend (18-19 stycznia) Tomasz Kasperczyk i Damian Syty rozpoczną starty w sezonie 2019. Załogę Tiger Energy Rally Team będzie można zobaczyć w akcji na trasie Rajdu Aluksne, który stanowi pierwszą rundę mistrzostw Łotwy oraz mistrzostw Estonii. W pełni zimowa aura dopisuje, więc zawodnicy zmierzą się na śniegu i lodzie.

rajd_swidnicki_2017_fot_maciej_niechwiadowicz_img_3405

Bazą łotewskiej imprezy jest miasto Aluksne, ulokowane niedaleko granicy z Estonią. Harmonogram rajdu składa się z dziesięciu odcinków specjalnych, które tworzą trasę o łącznej długości 97,06 km. Pierwszy z oesów rozpocznie się już dziś (18 stycznia) o godzinie 18:43 czasu polskiego. Końcowy wynik, jaki załoga Tiger Energy Drink Rally Team wywalczyła w tych zawodach poznamy jutro po godzinie 14:32, kiedy zawodnicy ruszą do ostatniego oesu. Zima w tym roku dopisuje, zwłaszcza na północy Europy, więc wszystkie próby sportowe zostaną rozegrane na pokrytych śniegiem trasach. To oznacza widowiskowe ściganie na oponach z kolcami, które zapewniają właściwą przyczepność i pozwalają zawodnikom na spektakularne przejazdy. Do zawodów zgłosiło się ponad 80 załóg, w tym osiem w samochodach klasy R5 lub WRC. Kasperczyk i Syty pojadą samochodem, którym startują od 2014 roku, czyli Fordem Fiestą R5.

Tomasz Kasperczyk: – W tym roku dość wcześnie rozpoczynamy starty, ale przy tak śnieżnej zimie nie mogło być inaczej. Dawno nie startowałem na śniegu, więc będzie to świetna okazja, na znalezienie dobrego rytmu i nabranie tempa, aby być w jak najlepszej formie przed rozpoczęciem zasadniczej części sezonu. Start na Łotwie będzie więc treningowy i zamierzamy cieszyć się jazdą na oponach z kolcami, ale także będziemy pracować nad naszą szybkością oraz wyczuciem samochodu po zimowej przerwie.

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W 2018 roku zespół rywalizował w wybranych rundach FIA ERC i RSMP, co dało mu czwarte miejsce w mistrzostwach Polski. W sezonie 2019 rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team ponownie jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.