tigerrally

Rajd Azorów – techniczne oesy i piękne krajobrazy

Cze 01, 2016
admin

W piątek rozpocznie się rywalizacja na odcinkach specjalnych widowiskowego Rajdu Azorów, czwartej rundy rajdowych Mistrzostw Europy. Jedną z pięciu załóg, która wystąpi podczas portugalskiej imprezy w biało-czerwonych barwach będą Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym. Tradycyjnie pojadą Fordem Fiestą R5 w barwach Tiger Energy Drink Rally Team.

tk6

Po kilkutygodniowej przerwie Rajdowe Mistrzostwa Europy przenoszą się z Grecji na portugalską wyspę Sao Miguel, gdzie w dniach 2-4 czerwca kierowcy powalczą o kolejne punkty. Załogi będą rywalizować na 16 odcinkach specjalnych o łącznej długości 215 kilometrów, z których prawie 90% stanowi luźna, szutrowa nawierzchnia. Wyzwaniem dla załóg będą nie tylko wąskie, techniczne trasy, ale również dość nieprzewidywalna pogoda. Załoga Tiger Energy Drink Rally Team przed debiutem na Azorach szlifowała formę podczas dwudniowej sesji treningowej w Estonii. Na starcie w Ponta Delgada stanie 59 rajdówek.

tk16

Tomasz Kasperczyk: Dotąd nie miałem okazji przyjrzeć się Rajdowi Azorów nawet z perspektywy kibica. Zapoznanie z trasą będzie tak na prawdę naszym pierwszym zetknięciem z tą imprezą. Rajd rozgrywany wśród przepięknych krajobrazów, start tutaj zawsze był jednym z moich marzeń. Pojedziemy po bardzo wąskiej, szutrowej trasie, której nawierzchnia jednak znacznie różni się od tej po której ścigaliśmy się na Rajdzie Akropolu czy Estonii. Nastawienie w zespole jest bardzo pozytywne, przed wylotem na Rajd Azorów odbyliśmy kolejne testy szutrowe w Estonii, myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani. Z każdym rajdem odbudowuję swoją pewność siebie i zbieram nowe doświadczenie.

Damian Syty: Przed nami kolejny rajdowy debiut i 215 kilometrów po zupełnie nowych trasach. Czeka nas bardzo zróżnicowany, podchwytliwy rajd – łatwo popełnić błąd na wąskiej trasie, zahaczyć o wystający z pobocza kamień. Jeden z odcinków jest szybszy, reszta zdecydowanie wolniejsza. W Rajdowych Mistrzostwa Europy każdy rajd znacząco różni się od poprzedniego, w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w których dotąd rywalizowaliśmy poszczególne imprezy różnią się raczej niuansami. To dobra rajdowa szkoła, uczymy się być bardziej elastycznymi zawodnikami.

Załogę Tiger Energy Rally Team tworzą Tomasz Kasperczyk i Damian Syty. Tomasz Kasperczyk urodził się w 1992 roku w Myślenicach. Profesjonalną przygodę z rajdami rozpoczął w roku 2011 od startów w wybranych rundach Rajdowego Pucharu Polski oraz Rally Vsetin w Czechach. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II Wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.  Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocował 6 miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W sezonie 2016 zespół postawił na zbieranie doświadczeń w europejskim czempionacie – zobaczymy go w 7 z 10 rund ERC. Sezon 2016 załoga rozpoczęła od 10. miejsca w klasyfikacji generalnej Rajdu Wysp Kanaryjskich. Oprócz Rajdu Akropolu załogę będzie można jeszcze oglądać podczas Rajdu Azorów w Portugalii, Rajdu Estonii, łotewskiego Rajdu Liepaja, Rajdu Rzeszowskiego i Rajdu Barum w Czechach.

Rajd Azorów, 4 runda Rajdowych Mistrzostw Europy – harmonogram rajdu

Czwartek (2 czerwca)

10:00 Odcinek testowy
12:03 Odcinek kwalifikacyjny 
17:00 – Ceremonia startu

Piątek (3 czerwca)

12:45 OS 5 Pico de Pedra Golfe
13:24 OS 6 Feteiras
13:55 OS 7 Sete Cidades
15:20 Serwis

16:27 OS 8 Pico de Pedra Golfe
17:06 OS 9 Feteiras
17:37 OS 10 Sete Cidades

Sobota (4 czerwca)

12:16 OS 11 Graminhais
13:06 OS 12 Tronqueira
14:42 OS 13 Superoes Grupo Marques
15:48 Serwis

17:17 OS 14 Vila Franca – Sao Bras
18:12 OS 15 Graminhais
19:02 OS 16 Tronqueira
20:53 Serwis
21:10 Ceremonia mety