tigerrally

Tiger Energy Rally Team w pierwszej dziesiątce Rally Islas Canarias

Mar 13, 2016
admin

Zakończyła się rywalizacja w Rally Islas Canarias, pierwszej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy 2016. Debiutująca w niej załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty ukończyła rajd na dobrym, dziesiątym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, dotychczas znani kibicom motorsportu z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, postanowili zrobić krok do przodu, w sezonie 2016 stawiając na starty w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Pierwsza runda europejskiego czempionatu została rozegrana na Gran Canarii. Piątkowy etap rywalizacji Kasperczyk/Syty zakończyli na piętnastym miejscu w generalce. Szczególną trudnością pierwszego dnia były zmienne warunki pogodowe w których nie było mowy o idealnym doborze opon – podczas jednej pętli zawodnicy przejeżdżali zarówno 24 kilometrowy, w 70% mokry odcinek oraz dwie krótsze, całkowicie suche próby. W sobotę załoga Tiger Energy Rally Team odnalazła szybsze tempo i skutecznie odrabiała straty do rywali. Czyste, równe przejazdy pozwoliły na  finisz na 10 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Tomasz Kasperczyk: Z perspektywy mety to bardzo udany rajd. Co prawda pierwszego dnia nie byłem zadowolony z tempa, miałem problemy z jego odnalezieniem m.in. przez warunki pogodowe stwarzające trudności z doborem opon. W sobotę nie było tego problemu, widzieliśmy szansę na „odkucie się” i wykorzystaliśmy ją – pojechaliśmy znacznie szybciej, co ostatecznie zaprowadziło nas do pierwszej dziesiątki rajdu. Dzisiejsza trasa nie była prosta, nigdy nie jechałem po oesach które mają tyle przyczepności, gripu, w Polsce takie się nie zdarzają! Nie było już wilgoci, jechaliśmy po suchej nawierzchni w pełnym słońcu na najtwardszych oponach. Trzeba było zaufać przyczepności i po prostu jechać szybciej. Już po pierwszym rajdzie wiem, że rywalizacja w Mistrzostwach Europy była bardzo dobrym wyborem. Tutaj wszystkie rajdy znacząco różnią się od siebie, to świetny poligon do zbierania rajdowego doświadczenia. Na Gran Canarii przejechaliśmy czysto, bez większych błędów ponad 200 kilometrów oesowych. Byli tu szybcy kierowcy, w tym również Polacy, którzy zaliczyli bardzo udany występ – w pierwszej dziesiątce mamy aż 4 polskie załogi.

Damian Syty: Pozytywnie zakończyliśmy Rajd Wysp Kanaryjskich, drugi dzień był znacznie lepszy niż pierwszy – odnaleźliśmy tempo, jechaliśmy bardziej skupieni na pracy, którą mamy wykonać. Zmieniła się też pogoda, jechaliśmy dziś w zupełnie innych warunkach niż kilka dni temu na zapoznaniu. Jeszcze wczoraj zapowiadała się nie najlepsza pogoda, byliśmy zdziwieni warunkami na trasie i postanowiliśmy wykorzystać okazję do odrobienia strat. Zebraliśmy tu mnóstwo doświadczenia, które mam nadzieję, zaprocentuje podczas kolejnych startów.

Zrzut ekranu 2016-03-12 o 09.08.41

Rajd Wysp Kanaryjskich był pierwszą rundą Rajdowych Mistrzostw Europy. Załoga Tiger Energy Rally Team wystąpi w sumie w 7 z 10 rund europejskiego czempionatu. Kolejne starty to: grecki Rajd Akropolu, Rajd Azorów w Portugalii, Rajd Estonii, łotewski Rajd Liepaja, Rajd Rzeszowski i Rajd Barum w Czechach.

Zespół Tiger Energy Rally Team tworzą Tomasz Kasperczyk i Damian Syty. Tomasz Kasperczyk urodził się w 1992 roku w Myślenicach. Profesjonalną przygodę z rajdami rozpoczął w roku 2011 od startów w wybranych rundach Rajdowego Pucharu Polski oraz Rally Vsetin w Czechach. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II Wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.  Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocował 6 miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W sezonie 2016 zespół postawił na zbieranie doświadczeń w europejskim czempionacie.

Dodatkowe informacje na temat załogi Tiger Rally Team:

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/tigerrallyteam

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/TigerRallyTV

tk8